Якщо не я, то хто ж?
25 БЕРЕЗНЯ – ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ В’ЯЧЕСЛАВА ЧОРНОВОЛА
Дай, Боже, нам любити Україну
понад усе сьогодні – маючи,
щоб не довелося потім гірко
любити – втративши.
В. Чорновіл
25 березня День пам'яті В'ячеслава Чорновола (1937-1999) — українського політика, публіциста, літературного критика, діяча руху опору проти національної дискримінації українського народу, політичного в'язня СРСР.
Він жив за діаметрально протилежним принципом — «якщо не я, то хто ж?». Саме цей приступ принциповості спонукав його під час радянсько-брежнєвської безгласності висловлювати власну позицію, яка жодним чином не могла збігатися з офіційною. За це його, звісно, «по голівці не гладили»: для початку виключили з аспірантури, а побачивши, що залякування не діє, почали вживати більш дієвих заходів — судити за «антирадянську пропаганду».
У радянських концтаборах він провів у загальній кількості 15 років. Після кожного з повернень він працював з подвоєною силою — попри одвічне безгрошів’я і проблеми з роботою, попри загрози чергового ув’язнення. Чорновіл був ініціатором створення Української Гельсінської групи. Після горбачовської «відлиги» з головою поринув у політику, став одним із засновників Народного руху України. Його активна громадянська позиція, його безкомпромісність і прямота багатьох дратувала. І не тільки в Україні.
Крапку поставила смерть Чорновола в автокатастрофі 25 березня 1999 року. В’ячеслав Чорновіл і його водій Євген Павлов загинули на місці, а прес-секретаря лідера НРУ Дмитра Понамарчука госпіталізували з важкими травмами до лікарні.
Відтоді минуло багато років, але ясності й чітких відповідей у цій історії не побільшало. Офіційна версія — нещасний випадок, а версія народна, якої дотримуються прихильники Чорновола — політичне вбивство напередодні майбутніх президентських виборів.
Все своє життя В’ячеслав Чорновіл учив українців позбуватися комплексу меншовартості, вичавлювати з себе раба й совкового «гомо совєтікуса». І він мав на це повне право — гордий, сміливий і прямий, по-справжньому вільний громадянин вільної країни.
Він і досі промовляє до нас своїм сильним духом: «Збережіть Україну, її волю, не дайте їй знову згаснути в самоті і рабстві, загубитися в глумі і безпам’ятстві, не розпинайте її на вітрах історії і далі на втіху ворогам» - В'ячеслав Чорновіл.