Print
Category: Ціннісне ставлення до природи
Hits: 2488

Поради Тоні Бьюзена з техніки створення ментальних карт

Важливо розміщувати слова на гілках, а не в ромбах і паралелепіпедах тощо. Важливо і те, що гілки повинні бути живими, гнучкими, загалом, органічними. Малювання ментальної карти в стилі традиційної схеми повністю заперечує ідеї майндмеппінгу. Це сильно ускладнює рух погляду по гілках і вносить багато зайвих однакових, а отже монотонних, об'єктів.

 

- Писати на кожній лінії тільки одне ключове слово. Кожне слово містить тисячі можливих асоціацій, тому склеювання слів зменшує свободу мислення. Роздільне написання слів може привести до нових ідей. 

- Довжина лінії повинна дорівнювати довжині слова. Це простіше і економніше.

Пишіть друкованими літерами, якомога ясно і чітко.

Варіювати розмір літер і товщину ліній залежно від ступеня важливості ключового слова.

Обов'язково використовуйте різні кольори для основних гілок. Це допомагає цілісному і структурованому сприйняттю.

Часто використовувати малюнки і символи (для центральної теми малюнок обов'язковий). Іноді ментальна карта взагалі може цілком складатися з малюнків.

Прагнути такої організації простору, щоб не залишалося порожнього місця а гілки не розміщувалися дуже щільно. Для невеликої ментальної карти використовуйте аркуш паперу формату А4, для великої теми – А3.

Гілки, що розрослися, можна укладати в контури, щоб вони не змішувалися з сусідніми гілками.

Розташовувати лист горизонтально. Таку карту зручніше читати.

Звертайте увагу на форму ментальної карти, що вийшла, — вона багато що виражає. Цілісна, міцна, жива форма показує, що ви добре розібралися в темі. Буває і так, що всі гілки карти вийшли красиві, а одна - якась корява і плутана. Це вірна ознака того, що цій частині слід приділити додаткову увагу – вона може бути ключем до теми або слабким місцем в її розумінні. 
Отже, резюмуємо: починайте з основної теми та задайте найбільш важливі загальні ідеї, що відносяться до цієї теми неї, і розташовуєте їх як гілки навколо неї, а потім розвиваєте ці теми у підгілки (гілки 2, 3 і так далі порядків), на яких поміщаєте ваші ідеї або ключові слова.

ВікіОсвіта

   Сьогодні дев'ятикласники провели урок інформатики у лісі. Цьому сприяв збіг обставин: відключено світло до 17.00 і тема "Карти знань. Пам'яті". За порадою Тоні Бьюзена слова варто розміщувати на гілках. Юні менталісти опинилися у потрібний час  - сонячного зеніту, у потрібному місці - у буквальному дотику aсоціацій та гілля, яке готове слугувати пам'яті.

   Ідея вчителя інформатики сподобалася дев'ятикласникам. Тим більше, що осінь дарувала  пригоршні щедрого тепла та опеньок.

Фоторепортаж Оксани КУЗЬМИ