Осінню збирають урожай з городу: карпотлю, кукурудзу, буряк, моркву, гарбузи. У цей період дуже багато роботи, особливо у моєї бабусі. Бабуся Марія дуже любить город, він для неї як друг, як добрий тато. Вона його розуміє, знає, яким він має бути,  що йому потрібно, де що садити. Город годує всіх, тому бабуся його дуже шанує. Недавно на городі жали кукурудзу, снопи і мішки з качанами носили у стодолу. Я пригадала собі, коли кукурудзи були ще зелені, то любила ходити між ними, як у лабіринті. Було весело! А бабуся розказала мені, що колись кукурудзів садили дуже багато, а коли обламали всі качани, то скликали сусідів на толоку, допомагати лупити кукурудзу. За роботою співали, розказували усякі цікаві історії.

 

 

   Бабуся пригадала пісню, яку співали тоді.

Оббирала кукурудзи,

спала в шумилині,

Якби милий такий добрий,

прийшов би від мені.

Та й би-с мене запитав,

Що робила нині.

Оббирала кукурудзи,

Знайшла червоненькі,

Коли борше до вечора,

Прийде мій миленький...

   Коли всю роботу зробили, гостили помічників. Варили капусту, пекли пампушки. 

  У нас були жорна. Там був великий круглий камінь. Туди насипали кукурудзу, камінь крутили,  мололи зернята на крупу. З тих круп вариши кулешу.

   Кукурудзу зберігали у коршниці, вона була така гарна, виплетена прутами, так як плетуть пліт. Коршницю зробив мій прапрадід Петро. А ще кукурудзу, котрий качан був здоровий, заплітали у косу - на насіння. Бабуся показа, як плести цю косу. 

    Мені було цікаво слухати. Бабуся Марія дуже роботяща і мудра, вона мене багато навчила.

   Бабуся розказувала, що толоку робили ще, коли місили глину. Тоді всі ходили босі. І на танці у Береги ходили босі. 

   Мені здається, що молодість - це найкращий час. Тепер вже ніхто не робить толоку, не знає, що це таке. А бабуся мені розказала, яке то було колись життя, коли вона була молода, як усі жартували, співали, як танцювали.

Анастасія ПАЛАГІЦЬКА, 4 клас