Print
Category: Ціннісне ставлення до природи
Hits: 2077

  Найчастіше тварини красуються на банкнотах країн Африки і Азії – доволі широкі теми і ракурси: від свійських до диких, від травоїдних до хижаків, від велетнів до маленьких. Абсолютна більшість африканських країн на своїх бонах має зображення тварин, птахів або риб, - розповідає Ярослав Дзісяк, кандидат історичних наук, член НСЖУ, краєзнавець, публіцист, поет з міста Чорткова Тернопільської області, який у березні минулого року побував з колекцією бонів у нашій школі.

 

– Чи є фаворити, котрі найчастіше потрапляють на бони різних емісій, країн, років?

– Щодо фаворитів, тут закономірно: леви, бики і слони.

– Чи помічав ти моди на тварин?

Спадає на думку тема «тварини допомагають селянам». Сільськогосподарські роботи за допомогою буйволів, биків було стильно зображувати на банкнотах країн, де будували «світле майбутнє».

– Розкажи про тваринне царство на тих банкнотах, які є в тебе?

– Спробую перерахувати в алфавітному порядку: антилопа, бегемот, бик, білка, бобер, буйвіл, верблюд, вівця, віл, ведмідь, вовк, гепард, джейран, жирафа, заєць, зебра, зубр, кабан, качконіс, кит, кінь, корова, лось, мавпа, лев, носоріг, олень, пума, рись, слон, тигр, як. Можливо, когось пропустив. Зображення – доволі різні: як статичне тварини чи групи тварин, так і в бігу чи стрибку. Окрім фауни, тваринам на банкнотах надають і символізму. Бик як символ сили, гепард у стрибку – могутності, перемоги.

– Які з них найцікавіші - і з точки зору екзотики й манери зображення?

– Приваблива левиця з левенятами на 20 франків Конго, величний як серед гір Тибету – на бонах Непалу, спокійна і впевнена ходьба слонів із вершниками на 1000 донг В’єтнаму, замислений орангутанг в індонезійських 500 рупій, пара вовків, із червоним язиком між іклами на 500 талонах Литви1993 року, отара овець і пастухи на конях в ісландській долині на 100 крон 1961 року. Є зображення суто тварини, а є в людському середовищі. А також – коні, тобто картина того чи іншого важливого явища чи події з особами-вершителями історії та їхніх транспортних засобів. Виокремлю доісторичне наскальне зображення коня на боні Казахстану 50 тепге 1993 року.

– І окремо, оскільки у нас рік Жовтого Пса, можеш розказати про собак на банкнотах - чи часто такі бувають і якої породи?

– Ось собак не довелося бачити на банкнотах. Але можна знайти на монетах, зокрема – кавказька вівчарка на грузинських.

– І наостанок - розкажи про свою збірку - скільки у ній екземплярів, на чому спеціалізуєшся?

Останнім часом ріст збірки сповільнився – дався взнаки ріст цін. Є більше півтори тисячі бон. За винятком теми гіперінфляції, визначеної спеціалізації немає. Загалом цікавить пізнання культури й історії країни, які виражені на банкнотах.

– До речі, про спеціалізацію - як часто на банкоматах часів “падіння” курсу зображували тварин і яких саме?

– Після розвалу СРСР Білорусь і Литва прикрашували свої ще інфляційні гроші тваринами. Того й назвали зайчики – цей вухань боязко біжить і з коса споглядає на нас з 1 рубля Білорусі, але хоча відлік починався з білки – вона на найменшій по номіналу 50-копійочній боні. Але й сильний зубр на 100 рублів 1992 року не врятував від кризи. Також, це: вовки, ведмеді, бобри, соболі та інші. Бики на мільярдних купюрах Зімбабве не вберегли країну від гіперінфляції, а гепард у стрибку на бонах Заїру символізував хіба перемогу диктатора Мобуту.

 – Міфічні тварини?

Грифони в інфляційній Грузії початку 1990-х років і в міжвоєнній Греції 1932 року. І звичайно ж, давньоєгипетський сфінкс на 10 піастрах. 

Джерело: Тернопільські експрес-новини "Терен".