Kluedu.if.ua

КЛУбовецька ЗОШ І-ІІІ ступенів

Get Adobe Flash player

Андріївська калита

За давніми традиціями у ніч на святого Андрія дівчата ворожили, бо хотіли взнати, хто їх суджений, коли заміж вийдуть. Тепер рідко хто вже ворожить, а традиції зберігаються у театралізованих інсценізаціях. Таку забавну виставу про Андрівську калиту підготували учні дев'ятого класу з класним керівником Віктором Андрійовичем Дуридівкою та завдрамгуртком Світланою Ярославівною Слупською. Господинею на вечорницях була Адріяна Турик, а Вікторія Досюк розповіла нам про калиту.

 

 

  Калита  — то обрядовий хліб, який готували на Андрія (13 грудня). У цей день відбувалися великі молодіжні гуляння, дівочі ворожіння на пампушках тощо. Але найбільш поширеною була гра в "Калита". Дівчата випікали великого круглого коржа з діркою посередині, на якому витискали нехитрий орнамент, і підвішували його до сволока. Іноді місили тісто на відварі любистку: щоб хлопці любили. Сторожив калиту так званий "Пан Калитинський", тримаючи в руці квача, обмащеного в сажі. Інший учасник гри, осідлавши коцюбу ("Пан Коцюбинський"), скакав до нього, і між ними відбувався жартівливий діалог.

  Веселили зал та приповідали то жартами то гуморесками юнаки Валентин Досюк, Ігор Турик, Олександр Рев'юк, Віталій Андріїв та Богдан Попадюк. А дівчата Наталія Турик, Надія Ромах, Юстина Самборська тим часом вареники ліпили, ворожили на них. У котрому копійка, то на багатство, в котрому перстень - то на заміжжя. А потім  господиня калитою та варениками частували хлопців.

   Все було, як годиться на Андрівських вечорницях: співали, танцювали, жартували і пампухи смакували. А коли втомилися, то нам "Бувайте!" сказали.

Світлини Михайла ТУРИКА, 10 клас