До Дня української писемності та мови   

У багатьох літературних творах зустрічаємо оспівування барвистого світу навколо нас. Письменники та поети застосовують різні засоби художньої виразності, щоб передати відтінки кольору. Давайте пригадаємо в яких творах цікаво описані кольори, зустрічаються незрозумілі назви кольору того чи іншого предмету?

   А художники? Як зайдеш у магазин з палітрою фарб то взагалі читаєш назви на тюбиках: кіновар, окис хрому, кадмій, вохра, умбра, ультрамарин. Чому просто не написати на тюбику фарби: синя, зелена, червона, жовта? А тому що кожен з цих кольорів має цілий ряд особливостей та відтінків!

 

   А як же в українській мові називаються кольори? Загальноприйнятими і частовживаними словами на зразок червоний, жовтий, зелений, чорний, коричневий? Чи все-таки є цікаві нетривіальні* назви?

* позбавлений тривіальності; досить оригінальний, незвичайнийсвоєрідний 

Дослідники виділяють такі підгрупи назв кольорів:

  1. Невмотивовані (з утраченою внутрішньою формою) назви, в яких означення певних кольорів безвідносно до міри його вияву є основне значення слова, як - от : білий, блакитний, голубий, жовтий, зелений, рудий, синій, сірий, червоний, чорний;
  2. Слова, які своєю основою передають колірну якість тканин, вмотивовано вказуючи при цьому на типове забарвлення:

 а) листя певної рослини: кропивного цвіту, або кропив’ястий;

 б) суцвіття або квітки рослини: васильковий, рожевий, фіалковий;

 в) плоду рослини: вишневий, гранатовий, малиновий, маковий, помаранчевий;

 г) пір’я птаха: канарів;

 д) крові: кривавий;

 е) золи: попелястий;

 є) каменю: мармуровий.

3) Назви, які означають колірну ознаку за її інтенсивністю: темно - зелений, жовтогарячий;

 4) слова, які виражають проміжні кольори чи відтінки у відношенні до основного кольору, прийнятого за норму: білий з зеленим, червоно - сірий, рудо - синій.

Отже, ми бачимо, що в українській мові є дуже широкі можливості для того, щоб описати відтінок кольору. Серед назв барв є й унікальні: барвінковий (світло-блакитний, колір квітів барвінку), жаристий (яскраво-червоний, колір жару), капуциновий (відтінок коричневого), миртовий (відтінок темно-зеленого), смарагдовий (яскравий відтінок синювато-зеленого, колір коштовного смарагду), кубовий (насичено-синій, індиго), бразолійний (глибокий темно-синій, колір сандалу), прюнелевий (відтінок чорного, колір стиглих ягід шовковиці), кармазиновий (темно-малиновий). 

 Підготувала Ірина ЖДАНЮК

Використані джерела:

https://osvitoria.media/opinions/15-gramatychnyh-pomylok-yakyh-davno-varto-pozbutysya/

Інститут мовознавства імені O.O.Потебні НАН України

http://eprints.zu.edu.ua/15442/

http://sum.in.ua/s/tryvialjnyj