До Дня української писемності та мови
У багатьох літературних творах зустрічаємо оспівування барвистого світу навколо нас. Письменники та поети застосовують різні засоби художньої виразності, щоб передати відтінки кольору. Давайте пригадаємо в яких творах цікаво описані кольори, зустрічаються незрозумілі назви кольору того чи іншого предмету?
А художники? Як зайдеш у магазин з палітрою фарб то взагалі читаєш назви на тюбиках: кіновар, окис хрому, кадмій, вохра, умбра, ультрамарин. Чому просто не написати на тюбику фарби: синя, зелена, червона, жовта? А тому що кожен з цих кольорів має цілий ряд особливостей та відтінків!
А як же в українській мові називаються кольори? Загальноприйнятими і частовживаними словами на зразок червоний, жовтий, зелений, чорний, коричневий? Чи все-таки є цікаві нетривіальні* назви?
* позбавлений тривіальності; досить оригінальний, незвичайний, своєрідний
Дослідники виділяють такі підгрупи назв кольорів:
- Невмотивовані (з утраченою внутрішньою формою) назви, в яких означення певних кольорів безвідносно до міри його вияву є основне значення слова, як - от : білий, блакитний, голубий, жовтий, зелений, рудий, синій, сірий, червоний, чорний;
- Слова, які своєю основою передають колірну якість тканин, вмотивовано вказуючи при цьому на типове забарвлення:
а) листя певної рослини: кропивного цвіту, або кропив’ястий;
б) суцвіття або квітки рослини: васильковий, рожевий, фіалковий;
в) плоду рослини: вишневий, гранатовий, малиновий, маковий, помаранчевий;
г) пір’я птаха: канарів;
д) крові: кривавий;
е) золи: попелястий;
є) каменю: мармуровий.
3) Назви, які означають колірну ознаку за її інтенсивністю: темно - зелений, жовтогарячий;
4) слова, які виражають проміжні кольори чи відтінки у відношенні до основного кольору, прийнятого за норму: білий з зеленим, червоно - сірий, рудо - синій.
Отже, ми бачимо, що в українській мові є дуже широкі можливості для того, щоб описати відтінок кольору. Серед назв барв є й унікальні: барвінковий (світло-блакитний, колір квітів барвінку), жаристий (яскраво-червоний, колір жару), капуциновий (відтінок коричневого), миртовий (відтінок темно-зеленого), смарагдовий (яскравий відтінок синювато-зеленого, колір коштовного смарагду), кубовий (насичено-синій, індиго), бразолійний (глибокий темно-синій, колір сандалу), прюнелевий (відтінок чорного, колір стиглих ягід шовковиці), кармазиновий (темно-малиновий).
Підготувала Ірина ЖДАНЮК
Використані джерела:
https://osvitoria.media/opinions/15-gramatychnyh-pomylok-yakyh-davno-varto-pozbutysya/
Інститут мовознавства імені O.O.Потебні НАН України