Print
Category: Відкриті уроки
Hits: 6344

 Хто з нас у дитинстві не бавився ляльками?

  І дівчатка, і хлопчики. 

Так, так, хлопчики, які і смикали нас за кіски, і відбирали улюблениць, дражнячи: "Нумо, дістань!" А потім ми мирилися і разом створювали видимість родини, у якій ляльки - то наші діти. І зовсім не важливо, якими були наші  іграшки, але для нас вони - найкращі у світі!

 

   А бабусі наші гралися ляльками особливими, зроблені власноруч, адже великі пластмасові ляльки-плакси, витончені красуні-барбі, порцелянові створіння з'явилися не так вже й давно. І ляльки, якими гралися бабусі називалися ляльками-мотанкам.

І ось тепер, після стількох років створення цієї ляльки ми знову поринули у далекий світ дитинства ниших бабусів разом із ляльками-мотанками, які представила нам, вчителям і вихованцям, вихователь групи продовженого дня Оксана Петрівна Проценко на занятті за інтересами на тему:»Українська народна іграшка лялька-мотанка.

Вона дуже цікаво і захоплюючи розповіла про історію цієї ляльки та символи, які вона несе. Так, лялька-мотанка з давніх-давен вважається оберегом української родини: раніше матері самостійно робили своїм дітям мотанки, щоб ті бавилися. Вважається, що саме така лялька - "посередник між живими й тими, кого на цьому світі вже чи ще немає".

Прикметна деталь ляльки-мотанки - відсутність обличчя, тобто самого його образу: воно виступає швидше як символ, бо ще в давнину її творці були переконані, що ця іграшка має бути безликою. Мовляв, через обличчя в ляльку може увійти душа, і хто знає, якою вона буде: доброю чи лихою? Ляльки-мотанки, які на своєму обличчі мають хреста, вважаються берегинями. А взагалі-то, існує повір'я, що обличчя ляльці не можна малювати: вона не повинна бути схожою ні на кого, аби не завдати шкоди.

Ляльки-мотанки виготовляли майстрині для різних подій: якщо на весілля, то на голову їй чіпляли віночок із квітів, шили український одяг, а ще, обов'язково! - виробляли й пару, тобто до молодої й молодого… Коли робили велику ляльку, яка в руках тримала меншу, з вигляду дитинку, то це був знак на поповнення в родині.

Після такої захоплюючої розповіді діти всі із захопленням взялися до роботи.У всіх діток ляльки вийшли дуже-дуже різні,але всі прекрасні і по--своєму особливі. Школярі із захопленням працювали.

А ще всіх вразила колекція ляльок-мотанок Оксани Петрівної своєю барвистістю, глибинним змістом і звичайно красою. Всі присутні вдячні Оксані Петрівні за таке цікаве заняття і хочемо, щоб ці ляльки-обереги принесли мир Україні. 

Марія Василівна Павлів.