11 грудня 2015 року у Клубовецькій школі на сцені відбувалися Андріївські вечорниці, учасниками яких були учні дев'ятого класу. Вони всі були гарно одягнені у вишиванки та український одяг. Сцена була прикрашена і виглядала як старовинна хатина. Мені дуже сподобалося це дійство, в ньому було багато цікавих історій, пісень, танців. Коли дівчата ворожили, Оксана Овчарчин (ведуча вечорниць) роздала їм барвінок, вони кидали його у воду. Якщо барвінок розпливеться, то хлопець і дівчина не будуть разом, а якщо гілочки барвінку припливуть одна до одної, то суджені будуть разом. Були ще інші дівочі ворожіння. А поміж ними учасники вечорниць дуже гарно, старанно, виразно розказували вірші.

 

     Ведуча заохочувала хлопців і дівчат, щоб вони співали або грали ігри. Пісні були забавні і веселі. Хочу щоб в нашій школі були ще такі вечоринки.

Самборська Юстина 5 клас

Було класно і цікво!   

У п’ятницю дев"ятикласники запросили нас на Андріївські Вечорниці. Дівчата і хлопці підготували класний захід. Було багато було запальних танців, емоційних  ворожінь, пісень, віршів. На столі були смачні страви: хліб, печиво, пироги.

    Мої враження такі:було класно і цікаво. Будемо старатися берегти українські народні традиції.           

Андріїв Анастасія 7 клас 

  Цікаво і весело

11 грудня у наші Клубовецькій школі відбулися Андріївські вечорниці. Дівчата були одягнені у вишиті сорочки, на плечах у них були гарні великі хустки, які прикрашали сорочки, а ще вони мали гарні чобітки. А хлопці були у джинсах і вишитих сорочках. Дівчата ворожили: запалювали  два сірники, якщо сірники нахилялися один до одного - то пара буде разом, якщо не схилялися – тоді ні. А ще дівчата кидали через себе чобіток, з якого боку він впаде - з того боку приїде її суджений.

   Вечорниці підготували учні 9 класу: Ірина, Денис, Оксана, Микола, Тетяна, Надія, Мар'яна, Христина, Юлія, Андрій, Мирон, Роман, Володимир, Василь, Микола. Вони пригощали школярів варениками, булочками, печивом. Мені було цікаво і весело.  

Атаманюк Аліна 5 клас 

Про Андріїівські вечорниці у Клубовецькій школі. Читайте за посиланням... 

Трохи про Андріївські вечорниці

   З–поміж найбільших зимових свят чи не найвеселішим та найочікуванішим був день Андрія, 13 грудня, коли, за українським звичаєм, сільська молодь збиралася в одній хаті на так званих «великих» вечорницях, влаштовуючи там усілякі забави та гульбища. Власне, саме свято відзначається на честь апостола Андрія Первозданного, якого вважають не лише покровителем Української церкви, а й шанують як засновника Києва. У Лаврентіївському літописі згадується, як одного разу, відпочиваючи на березі Дніпра, святий глянув київські кручі й мовив до своїх учнів: “Бачите ці гори? На них засяє Божа благодать; тут постане велике місто, і Бог збудує багато церков…". Після цього апостол, піднявшись на гору, поставив хрест на тому місці, де зараз височіє Андріївська церква.

І хоча Андрій Первозванний – християнський святий, але народні звичаї та обряди мають древніше, дохристиянське походження, пов’язане з таємничими ритуалами любовної магії, які потім переродилися в усім відомі ворожіння, що були так популярні серед молодих хлопців та дівчат. А враховуючи те, що андріївські вечорниці припадали на період Пилипівського посту, стає зрозуміло, чому духовенство всіляко намагалося зупинити цю позацерковну традицію. Звичайно, згодом обряди втратили своє магічне значення і були лише приводом для того, аби порозважатися неодруженій молоді.

Як правило, вечорниці проводилися в оселі шанованої на селі жінки, яка повинна була наглядати за молодими людьми. Першими, ще до заходу сонця, збиралися дівчата, аби встигнути до приходу хлопців приготувати спільну вечерю і, найголовніше, спекти Калиту (калету, короля) – круглу пшеничну паляницю з отвором посередині чи збоку. Кожна з юнок місила свою невеличку частинку, замовляючи її на коханого, а потім ці шматочки клали до спільної діжі, додавали родзинки, сушені вишні, горіхи. 

На світлинах: Андріївські вечорниці у Клубовецькій школі. Автор фото Ірина Дмитрівна Жданюк..Фото для виготовлення шкільного оголошення Юлії Марцінко з 9 класу