Прийшов лютий і захлипав. Капає з дахів, топляться протоптані стежки. З-під снігу виглядають маленькі ромашки. Лютий не лютує, як бувало, а гріє боки на сонці. Учень 9 класу Михайло Турик зробив цікаву фотосесію останнього місяця зими. А ви знаєте, що древні слов'яни величали лютий по-іншому: снежень, сечень, межень, бокогрей, лютень, ледіч. Наші предки пов'язували цей місяць з образом вовка. За народними повір'ями, вовче виття в зимову пору віщує мороз і заметіль.

 

Найкоротший місяць лютий, він має всього 28 днів. Але у високосний рік днів у ньому стає 29. Мало хто знає, що в лютого просто вкрали один день – і зробив це римський імператор Октавіан Авґуст. Справа в тому, що Юлій Цезар у свою честь назвав сьомий місяць року, який в українській мові функціонує як липень (латинська ж назва – Iulius). Пізніше цей крок повторив римський сенат, який теж хотів прославити імператора Октавіана Авґуста – і зробив це, назвавши восьмий місяць року ''Augustus'' (українською – серпень). Але серпень у той час мав тільки 30 днів, а липень – 31. Такого приниження Октавіан Авґуст стерпіти не міг, тому й забрав один день у іншого місяця й приклеїв серпню. Забрав у найгіршого місяця, «бідного родича» – лютого, звісно.

Під цю пору селяни вже готувалися до весни – лагодили транспорт, реманент, вивозили на поля добрива, підготовляли посівний матеріал. Відтак з лютим пов’язано чимало прикмет і завбачень. Люди ретельно стежили за поведінкою погоди, аби передбачити, якими мають бути весна й літо. Адже в лютому сонце повертає на літо. День уже помітно збільшується. Зима з весною зустрічаються. 

   Чим же примітний лютий? Головна прикмета місяця – заметілі! «Лютий коли морозом не візьме, так всі дороги замете». «Біжить хуртовина по снігу, а сліду нема». Лютневий сніг багато значить для селян: «Лютий багатий снігом, квітень – водою», «Лютий воду підпустить, березень підбере».

   Народна мудрість, характеризуючи останній зимовий місяць, нагадує, що весна не за горами: «Лютий будує мости, а березень їх ламає». Адже саме на лютий, на його серединку припадає Стрітення – зустріч зими з весною. Це коли «На Стрітення зима весну зустрічає, заморозити червону хоче, а сама, лиходійка, від свого хотіння тільки потіє», «На Стрітення каптан з шубою зустрівся». Увечері ж на небо поглядали: «На Стрітення небо зоряне – не скоро зима плакати почне».

   Погоду примічали та прогнози будували й доладно їх висловлювали. Наприклад: початок лютого погожий – весну чекай ранню, гожу.

    Народ склав багато прикмет про лютневі дні.

1 лютого, «коли крапель – у весну ранню вір».

6 лютого, в день Ксенії-весновказівниці примічали: якщо на Аксенію дорогу перемете, то і корми підмете; яка Ксенія, – така і весна.

10 лютого, в день Єфрема, звертали увагу на вітер: понісся вітер на Єфрема – літо прохолодне та вологе; вітер сплутає погоду –  бути сирому року.

14 лютого, у Трифонів день, теж у небо поглядали: на Трифона зірок багато – весні довга дорога.

17 лютого, на Миколу Студеного, очікували снігопаду: на Студеного Миколу снігу навалить гору.

19 лютого морози обіцяють бурхливу весну та сухе літо.

20 лютого на Луки, як дме вітер із півдня – бути щедрому врожаю ярових культур.

21 лютого – сильні морози – коротка зима. Чим холодніший останній тиждень лютого, тим тепліше буде в березні.

23 лютого, в Прохорів день, починали жартувати: до Прохора старенька все охала: «Ох, холодно!», а прийшли Прохор та Влас: «Скоро весна у нас».

24 лютого, під Власів день («коров'яче свято»), сподівалися на відлига: проллє Власій маслечка на дороги – зимі пора прибирати ноги.

28 лютого – Онисима. Довгі бурульки в кінці лютого – до доброї весни. Як прибуває велика вода – буде добрий сінокіс.

   Он який цікавий лютий! Запрошуємо придивитися до лютого.

Фотомандрівка "Лютий" Михайла Турика з 9 класу.