06 січня у надвечіря Різдва Христового, як тільки на небі з'явиляється перша зірка, українські родини сідають до столу Святої Вечері. У селі добре видно, як у сусідких оселях гасне світло і у вікнах ледь тьмяніє вогник свічки. Це означає, що родина приступила до Святвечері. Святвечеря - це велике родинне таїнство. У кутку сніп чи дідух, на столі хліб, кутя, вареники, оселедець, юшка грибова, пампухи чи креплики. Під столом сіно, під обрусом часник, у збанку узвар. І все то при свічці таке виразне, смачне та пахуче. Господар обходить з свяченою водою все газдівство, аж тоді родина стає до молитви. Дякуюють Богу за дари і просять за рік дочекати, щоб Святої вечері скуштувати.

    

   Аж тоді господар хрестить макітру з кутею і розпочинає родинну трапезу. Важливо у цей вечір згадати самотніх і обездолених, поділитися з ними стравами. А ще кажуть, що на Святу Вечерю приходять всі померлі родичі, тому дбають, щоб на столі було вдосталь хліба і ласки. У кожній оселі, та й у кожному селі, районі свої традиції і старви інакші. Головне таїнство Святого Вечора це єднання родини за столом і спільне чекання Різдвяної вістки: Христос народився!

   Повечерявши, діти залазять під стіл на сіно і кудкудачуть, кличуть у господарку птицю та живність.  Оселя наповнюється сміхом та радістю. Малих голосистиків обдаровують цукерками. І розпочинають першу родинну коляду.

"Свята Вечеря" світлина Михайла Турика, 10 клас   

"На Святвечері" картина художника Володимира Березного. Полотно, олія, 2019