Print
Category: Ціннісне ставлення до суспільства і держави
Hits: 2051

   29 січня пригадуємо собі події кінця січня 1918 року, коли юні захисники Української Народної Республіки власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху — бій під Крутами. Саме тоді на Чернігівщині недалеко від залізничної станції Крути, що розташована за 130 кілометрів на північний-схід від Києва, добровольчий Студентський Курінь, що складався із 300 юнаків, відстоюючи право українського народу жити у власній державі, вступили нерівний бій із більшовицькими військами, чисельність яких налічувала близько 5 тисяч. 

 

   Це були студенти Університету імені Святого Володимира, новоствореного Українського Народного Університету та гімназисти Київських гімназій. Бій тривав лише п’ять годин. У полон було захоплено і потім розстріляно 28 юнаків. Ціною свого життя юні герої зупинили наступ ворога на два дні.

   Для вшановування 100-літньої ювілейної дати подвигу юнаків під Крутами (битви під Крутами), у школі проведена інформаційна лінійка, підготовлена вчителем історії Володимиром Федоровичем Сидориком та учнями 8 класу.  Школярі мали нагоду послухати історичні матеріали, вірші, присвячені героям Крутів та переглянути відео-фільм про цю історичну подію.

Уже в березні 1918 року, після підписання більшовиками Брестської мирної угоди і з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі у Києві. Тіла 28 вояків-студентів було перевезено до Києва. Урочисте перепоховання студентів у Києві  відбулося 19 березня 1918 року. 

   За кілька тижнів після бою під Крутами М. Грушевський писав: “Недаремно пролилася кров тисяч українських інтелігентів та молоді, коли вона принесла духовне визволення від найтяжчого і найшкідливішого московського ярма: добровільно прийнятого духовного закріпачення!”

      Офіційно День пам’яті героїв Крут почали відзначати після того, як 29 січня 2007 року Президент України Віктор Ющенко підписав Указ «Про вшанування пам’яті героїв Крут».

   Минуло років, а ми знову змушені обороняти власну незалежність ціною людських жертв. Незгасний подвиг молодих крутянців надихає на відвагу не одне покоління борців за Україну.

   Подвиг студентів

   Сьогодні  29 січня ми вшановуємо День пам'яті бою під Крутами. У школі з приводу цього дня була лінійка. На ній виступали учні 8 класу. Вони розповіли нам багато різної інформації. У цей день, у 1918 році на залізничній станції Крути в Чернігівській області 300 киівських студентів, захищаючи підступи до Києва, вступили у нерівний бій з чотиритисячною армією більшовиків , які вели наступ на Українську Народну Республіку. Бій тривав 5 годин. Тоді в полон потрапили і були розстріляні 28 студентів. Бій українських воїнів проти більшовицької армії на станції Крути затримав просування ворога на чотири дні. Таким чином, добровольці утримали столицю на певний час, необхідний для укладення Брест-Литовського мирного договору, який фактично означав міжнародне визнання незалежності України.

Потім ми подивилися фільм, як саме це відбувалося. Та помолилися, щоб більше в Україні такого не було.

Тетяна ПАВЛЮК, 6 клас

Приклад для всіх поколінь

   29 січня у нашій школі відбулася інформаційна лінійка-віче. присвячена Дню пам'яті Героїв Крут (100 років тому відбулася геройська битва українських студентів на станції Крути). Десятиліттями цю історію замовчували. Вона несе у собі біль і повагу до тих юнаків. які боролися за незалежну Україну.

   Минуло сто років відтоді, пам'ять народ зберіг. Щороку у нашій школі вшановують цю дату, а подвиг молодих крутян надихає не одно покоління, особливо у сьогоднішній час, коли знову молоді і відважні юнаки стали на захист своєї держави. З нагоди цієї дати учнів 8-го класу підготували інформаційну лінійку. Вони розповіли школяром про ті події. Ми слухали історичні матеріали, вірші, переглянули відео-фільм.

   300 відважних студентів боролися за нашу державу. Вони вирушили проти 5-ти рисячного війська. Бій тривав недовго, бо сили були нерівні. У полон взяли 28 юнаків, а потім розстріляли. Молоді юнаки свідомо віддали своє життя, щоб зупинити ворога.

   Тому в такі дні ми маємо згадати і вшанувати наших героїв, які боролися за Україну.

   Боротьба  триває і зараз ми у свою чергу повинні прикладом для майбутнього покоління.

Ілона СТЕЦЮК, 6 клас