Наше інтерв'ю з Ольгою Іванівною Карпів, кандидатом хімічних наук. Ольга Іванівнівна народилася у селі Клубівці у 1943 році, закінчила місцеву сільську школу у 1957 році, здобула вищу освіту, працювала і проживала у Києві, зараз повернулася у село. Ми вирішили ближче познайомитися з Ольгою Іванівною, у неї багата трудова та життєва біографія.

− Ольго Іванівно, скажіть, будь ласка, де Ви навчалися? Яку освіту здобули? 

− 1960 року я закінчила 10 клас в Тисменицькій школі. Потім працювала на Тисменицькій хутровій фабриці «Швейний цех». У 1960 році пробувала поступати в Львівський університет на фізичний факультет, нажаль не поступила, а в 1961 році пробувала поступати в Київський університет  геологічно-географічний факультет, знову не поступила. Але в 1962 році я поступила в Чернівецький хімічний факультет і вчилася там 5 років.

   Потім поступаю в аспірантуру «Загальної та неорганічної хімії» Відділ аналітичної хімії в місті Києві і в жовтні вже почала навчатися, там вчилася три роки. Там але в іншому будинку  працювала до 1993 року .

− Знаємо, що Ви науковець і у Вас є свої винаходи, розкажіть про них .

− Я вивчила елемент Ванадій – йому присвячені всі комплексні сполуки, які я вивчала. Ще вивчала Титан, Уран, Молібден і Вольфрам. Категорично виступаю проти алкоголю хіба, що як лікарський засіб.

− Ви громадська активістка, займалися політичною діяльністю. Розкажіть про цю сторону Вашого життя.

− З 1968 року я була головою «Клубу цікавих зустрічей», там був рилигат перших установчих зборів народного руху на якому ми обрали головою В'ячеслава Чорновола (заступник Іван Драч)  та інших політв'язнів звільнених 1985-1989 роках. Теж я цікавлюся аргументами, лікуванням фітотерапевтами, проблемами мови та здоров'я. На зустрічах ми говорили про поезії Василя Симоненка, Володимира Сосюри, Григорія Скороводи, Василя Котляревського і Миколи Гоголя, але важливішим для нас був Іван Франко.

− Що найголовніше у житті? Скажіть формулу життєвого успіху?

− Головне це мати добре здоров'я, ясний розум, вміти розуміти життя і природу, бо доказано наукою, що зцілює нас природа, а лікарі тільки лікують. Вміння отримати знання, а потім вміти ними користуватися.

− Ви жили і працювали у столиці, як вам після повернення у рідне село?

− Я майже ніколи не прощалася з селом. Я завжди поверталася, надовго я не від’їжджала.

− Чим займаєтеся на пенсії?

− Зараз ми рятували дітей сиріт, збирали їм одяг, їжу, розказували їм про поезію. Також рятували собак та котів. Працювали в товаристві української мови « Миморіам». Перетворювали життя в лозонг « Життя − це сила».

− Розкажіть про школу? Що згадуєте?

– Були надзвичайні вчителі, вони вчили дисципліни, були вимогливі, але не строгі. Мене ніколи не обзивали, напевно тому, що хотіли списувати домашнє завдання. Я не пам'ятаю зла і заздрості в школі, нас вчили не заздрити, бо воно породжує зло, ненависть. Ми ділились знаннями. Відмінники допомагали слабшим.

− Які фотороботи вважаєте своїми досягненнями?

− Я не вважаю їх ніяким досягненням. Я їх узагалі не рахую. Я придумала реактив і заставила шосткінський хімічний комбінат, щоб вони випускали мій реактив.

   Ольга Іванівна цікава і розумна жінка. Спілкування з нею було просто захопливим. Ми дізнались багато нового, її біографія насичена, неординарна. Вона радо ділиться своїми знаннями, досвідом, незабутніми спогадами. Ольга Іванівна навчила нас дуже швидко множити числа, які мають число 5. Це було дуже інтересно. А ще Ольга Іванівна знається на травах, фізиці, хімії, займається фотографуванням. Знає багато письменників та поетів. Поезії багатьох декламує напам'ять. За своє життя зробила декілька наукових винаходів. Не зважаючи на високі досягнення, освіту, вона дуже скромна, щира і привітлива жінка.

Богдана ШЕШУРАК, Марія-Анна ТУРИК, 8 клас

Випускниця Клубовецької семирічної школи 1975 року. Читайте тут...

Зустріч з Ольгою Карпів. Читайте тут...