Восьмого травня – день пам'яті і примирення. У цей день ми відвідали старших людей села, які мають статус діти війни. Наше перше спілкування з мешканцем села Клубівці Слубським Миколою Петровичем, 1928 року народження.

– Миколо Петровичу, що Ви пам'ятаєте про війну?

- Я пам'ятаю війну 1939 року. Тоді на кольці був німецький фронт, а тут в нас в селі російський фронт. Били нас з обох боків. Спочатку, наприклад, німці, потім російські, потім знову німці, і зному російські. І так було цілих три тижні. А потім священник дозволив вже брати собі картоплю на городі. Тоді в нас погоріло 35 господарств.

  

– Розкажіть якусь історію з тих часів.

- Пам'ятаю, як я вчився в Тисмениці, вже десь два роки і одно дня я з своїм класом сиділи на уроці (не пам'ятаю, який то урок був ) І до нас до класу заходять німці і кажуть, що заняття закінчилися, більше ми вчитися не будемо, тепер це їхня територія, вони тут будуть жити. Більше такого нічого не пам'ятаю.

– Чи було Вам страшно тоді?

- Було страшно, ми все лишали, все господарство і тікали, ховалися. А потім коли вернулися хати вже не було. Нічого від неї не лишилося.

– А що на вашу думку найголовніше в житті людини?

- Найголовніше щоб був мир на землі. Щоб було спокійно.

– А після війни як було?

- Було дуже важно, але помал-помало і ми стали на ноги.

– Ви пам'ятаєте голод?

- У нас був голод 1947 роцію це той який я трішки пам'ятаю. Багато молдаванів приходило тоді. А ми йшли на Тернопільщину за хлібом, щоб хоть трішки мали що їсти. Але всю їжу в людей відбирали. А самих людей вбивали і кидали в річку Дністер. Було дуже моторошно.

   – Сьогодні у нас теж іде війна, багато людей гине. Що ви можете про це сказати? Що Україні потрібно робити?

- Потрібно щоб Бог дав нам здоров'я і мир. Тепер багато людей помирає через війну. Але треба вірити, що скоро все закінчиться, Бог пожаліє нас, врятує і помилує. Треба вірити. Тепер людям стало трішки краще, є що їсти, є в що вбиратися. Колись такого не було. Але люди їздять на заробітки, щоб на таке заробити, а хочеться, щоб і в нашій країні був мир.

– Як колись заробляли на життя після війни?

  Поляки мали роботу і давали роботу своїм, а ми не мали роботи. Я після 5 класу пішов вчитися в Тисменицю до 7 класу і тоді нас вигнали і я пішов працювати в колгосп. Одружився з своєю однокласницею. Ми прожили з нею 62 роки. З жінок моїх однокласниць, яких я знаю залишилася жива лише Зофія. 

   Микола Петрович Слубський народився 9 жовтня 1930 року, працював в автобусному парку обліковцем, дружина  Євдокія Василівна (01.03.1928- 27.02.2018) року, працювала  в колгоспі, в ланці Палагіцької Теклі.  Одружилися вони 21 вересня 1955 року – на Різдво Пресвятої Богородиці. Прожили разом 62 роки. Ще одна дуже цікава інформація: їхні сини Василь (1956 р.н.) та Іван (1965 р.н.) теж одружувалися 21 вересня – на Богородичне Різдво. Родина Слубських ґаздівська, шанована в селі. Мають 4 онуків та четверо правнуків. У родині є онуки-трійнята. 

– Ваші побажання учням Клубовецької школи.

- Я дуже хочу щоб побудували вже спортзал, а потім садок. Це буде дуже добре для дітей. А бажаю я вам щастя, здоров'я, щоб ви гарно вчилися. Щоб мали гарні професії. Щоб тут в Україні могли гарно заробляти і не їхати на заробітки.

– Дякуємо Вам, Миколо Петровичу, з вами цікаво спілкуватися. Бажаємо Вам здоров'я, миру і всіх гараздів.

    8 травня 2018 року я разом з Мар'яною Турик завітали до меканця села Клубівці Слупського Миколи Петровича. Спілкування з Миколою Петровичем мені це дуже сподобалося. Ми раді, що ми змогли його розговорити. Він ввічливо відповідав на всі наші питання. Говорив десь багато, а десь стисло. Також старався говорити так, щоб ми встигали записувати. Надзвичайно цікаве і корисне спілкування.  Треба частіше спілкуватися з односельчанами, особливо, з старшим поколінням. Ці люди дуже багато пережили, багато бачили, багато можуть навчити нас.

Вікторія САВИК, Марія-Анна ТУРИК, 8 клас