Минулого тижня учні середніх класів Милуванської ЗОШ І-ІІ ступенів зі своїми наставниками Мар.яною Пазько, Світланою Зінько, Василем Завацьким відвідали святині нашого патріотичного духу й національного утвердження, зокрема відновлену криївку УПА в селі Клубівці і музей Небесної Сотні в Івано-Франківську. Чиста голубизна неба прозирала крізь верхівки старого букового лісу, що губив свою позолоту. Пересохле листя шурхотіло під ногами. В цій глибокій тиші думалося про тих, хто в 40-50-х роках ХХ століття ходив оцим лісом, виборював волю Україні, хто в останню хвилину – а їх було 8 – героїчно віддав життя 13 березня 1951 року, щоб не здатися ворогові живцем.
Про них тут, біля криївки, цікаво розповів краєзнавець Йосип Карпів, посилаючись на спогади старожилів, факти, друковані матеріали. В ознаку віри, святої та вічної пам.яті він прочитав свій вірш «До криївки у лісі».
Чи вагались повстанці в останню хвилину,
Як смертельний їм вирішить спір:
Чи прийняти їм смерть за свою Україну,
Чи з ріднею іти на Сибір?
В них – остання молитва. І пісня остання.
Їм в’їдається вибухів дим.
Їм «здавайтесь!» кричать. Вони – «ні» одностайно.
Собі постріли в скроні… Не жди.
Із криївки їх мертвими витягнув ворог.
Їх підвода в район повезла.
І сльозило село. І здригалась дорога,
Що повстанською кров’ю цвіла.
У мову своїх сердець вслухалися діти, задумалися наставники. Тріпотіли прапори, звучали прізвища, які викарбувані на стелі. В учнівських серцях вони кріпили віру в незалежну Українську державу.
Ця віра підсилилася, коли милуванські школярі переступили поріг музею Небесної Сотні в обласному у центрі. Затамувавши подихи, справляли жалобу. Очі героїв прозирали в дитячі душі.
Сторінка за сторінкою, експонат за експонатом увічнили безсмертя. Запитаєте: чи пам'ять жива? Так. Вона вічна і вдячна.
Василь Завацький,
учитель Милуванської ЗОШ І-ІІ ступенів