Друк
Категорія: Гуртки
Перегляди: 2318

   У нашій школі стартувало експрес-опитування "Рідна мова колискова". Гуртківці - любителі рідної мови - вирушили із запитанням до людей різного віку, різних професій, соціального статусу. Запитання звучить так: "Що для Вас особисто означає берегти рідну мову?" Школярі вже отримали перші відповіді, вони дуже глибокі, змістовні, у дорослих людей вони вже вивірені життям.  Радо ділимося з вами і запрошуємо кожного відповісти на це запитання та задуматися: як я бережу рідну мову колискову". 

 

    Респондент отець Петро Скрипник, сільський парох, декан Тисменицький УГКЦ:

– Мова для мене це найперше - дар Божий, його треба берегти та шанувати.

   Рідної української мови мене навчили мої тато і мама, бабуся та дідусь - і це означає, що вона для мене є заповіддю шануй отця і матір.

   Для українського народу мова є солов'їною, і для мене є найкращою і я її люблю. Люблю нею молитися, спілкуватися, співати і читати.

Респондент Палагіцький Богдан Ярославович:

   - Відповіддю на це запитання є три ключові слова: розмовляти, читати, пам'ятати. А тепер детальніше.

   1. Кожен українець у своєму щоденному вжитку повинен використовувати літературну українську мову. 2. Читати багато книжок, написаних саме українською мовою. 3. Цікавитись і вивчати історію українських письменників, поетів, істориків, культурних діячів, які спричинилися своєю життєвою працею до збагачення та збереження української мови, культури, часто жертвуючи власним життям.

   Всі три вищенаведені практики мають за мету не тільки формувати національну свідомість, мудрість та гідну поставу нащадка українського народу, але й стоять на сторожі доброго виховання дітей та світлого майбутнього української нації.

Респондент Борушок Андрій Богданович:

- Мова ідентифікує нас як націю, треба дбати про чистоту і багатство свої рідної мови.

Респондент Жданюк Ірина Дмитрівна:

- Для мене берегти рідну мову означає, щоб українська мова звучала у сім'ї, щоб діти нею спілкувалися. 

Респондент Палагіцька Ганна Миколаївна:

- Для мене берегти мову означає - говорити, вчити її дітей, внуків, читати українські книжки, дивитися українські фільми, співати та підтримувати українські традиції. Допоки будемо мати свою мову - доти й будемо мати свою державу.  

   Опитування провела Палагіцька Анастасія, учениця 3 класу. Своїми респондентами обрала: духовного наставника, батька, хресного батька, бабусю та двоюрідну сестру.  Анастасія зробила і свій висновок:

- Берегти українську мову означає читати, писати рідною мовою, вчити і запам'ятовувати нові слова, правила їх написання.  Хто не говорить і не любить рідної мови, той ніхто, а хто любить і береже її - той має все. Бо наша мова - найдорожчий скарб.

ЕКСПРЕС-ІНТЕРВ'Ю "РІДНА МОВА КОЛИСКОВА"

Респондент Підгайна Андріана Іванівна

- Спілкуватися рідною мовою, передавати свої знання з покоління в покоління, любити українську мову.

Респондент Федорчук Мар'яна

Боротися за Україну, берегти її, поважати. Говорити українською мовою.

Респондент Андріїв Анастасія Богданівна

   Українці мають найкращу мову. І мають робити найкращі вчинки. Завжди підтримувати один одному в біді. Відстоювати мову і свої права. Говорити гарною, багатою і чистою мовою.

Респондент Хомут Марія:

- Говорити українською мовою.

   Опитування провела Бойко Вероніка Іванівна учениця 8 класу. Вероніка опитала своїх однокласниць Мар'яну, Анастасію, Марію та вчительку музики Андріану Іванівну.

 На думку Вероніки: - Берегти рідну мову означає - вивчати,  цінувати її, спілкуватися українською мовою.

  Опитування триває. Як бачимо, мова для усіх, незалежно від віку і статусу, дуже дорога і кожен вболіває за її збереження і популяризацію, за її чистоту та милозвучність.

Єдиний скарб у тебе – рідна мова.

Заклятий для сусіднього хижацтва.

Вона твого життя міцна основа,

Певніша над усі скарби й багатства.»  (П. Куліш)

    Мова – це серце нації і душа народу.  Кожен народ має свою мову і прославляє її. Український люд — один із великих слов’янських народів, який має свою історію, який має чим пишатися. Українські землі перетерпіли багато битв, українці пролили багато крові, боронячи нашу Батьківщину. За допомогою писемних документів, праці істориків, етнографів, громадських діячів та лінгвістів ми можемо вивчати історію нашого рідного краю, віднайти відповіді на свої запитання. Наш міцний, як скеля, народ має славетну мову солов’їну, яка наймилозвучніша, наймиліша, найцінніша у всьому світі.

 Підготувала редколегія газети "Шкільна правда"

 БЕРЕГТИ РІДНУ МОВУ - МОЛИТИСЯ НЕЮ 

Опитування Турик Марії-Анни. Читайте за посиланням...

Опитування Богдани Шешурак. Читайте за посиланням...

Опитування Івасюк Божени (9 клас), Павлюк Тетяни (5 клас). Читайте за посиланням... 

Наш народ зберіг рідну мову і підніс її до світових висот. Читайте за посиланням...