21 жовтня 2022 року у селі Клубівці відбулася дуже важлива подія. У Клубовецькому лісі на місці криївки УПА в урочищі Вербовий провал освячено пам’ятний хрест та меморіальну плиту полеглим клубовецьким воякам. У цей день ми вкотре переконалися, що українці – незламний народ,  готовий покласти все на чашу життя заради свободи. Наш парох отець-декан Петро Скрипник освятив встановлений хрест та плиту, на якій викарбовані імена вояків Клубовецького куща, після освяти відправив панахиду за всіх полеглих борців за Україну. Староста села Богдан Рекетчук назвав імена активістів, які склали пожертви та виготовили пам'ятні знаки, інформаційні стенди, подякував їм і підкреслив, що їхній вчинок - приклад для інших, як треба любити своє село, історію, шанувати своїх героїв.

 

Про вояків Клубовецького куща та їх долі розповів один із активістів відновлення криївки, дослідник визвольного руху в селі, зокрема діяльності Клубовецького куща студент Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника Євген Пронюк.

Самооборонні Кущові Відділи (СКВ) — відділи українського самозахисту, утворені для охорони українських сіл, а також для створення тилу для УПА, діяли в 1942–1946 роках, інспектовані через районних керівників ОУН-Б. Самооборонні Кущові Відділи були організовані в станиці, що об'єднували 1-2 села, а також кущі (5-7 сіл). Бойові Загони СКВ створені були при кущах, налічували від 30 до 50 солдатів.

Кожен з учасників Клубовецького Куща Самооборони вніс неоціненний вклад у наше з вами майбутнє, кожен з них ціною власного життя виборював свободу та незалежність. Біографії життя цих чоловік проймають до мурах, вони були настільки сміливі та саможертовні, що могли б відмовитися від усього, лише б тільки мати єдність та незалежність.

 Від Тисменицької міської ради на заході був присутній начальник відділу культури, молоді та спорту Михайло Гардаман. Він виконав патріотичну пісню. Від родичів полеглих вояків виступив Іван Антошків. Про мужність і героїзм, непримиренну боротьбу з окупантом та незламність духу наших вояків говорили у віршованій формі учні 11 класу, повстанські пісні виконали Роман Середюк, Олег Антошків, Павло Баб'як та Оксана Марцінко.

   Щиро дякуємо всім, хто приклав свої сили для того, щоб ми сьогодні могли дізнатися правду про минулі покоління. Особлива подяка Євгену Пронюку, який зібрав дані в архівах та посприяв цій події. Його робота є дуже важливою для кожного клубівчанина. Саме завдяки його ініціативі та наполегловості ми знаємо більше про наших героїв. Наша історія – назавжди закарбована золотими літерами. Навіть сьогодні ми можемо провести паралелі між минулим і теперішнім. Україна все ще бореться з кривавим, найжорстокішим ворогом, проте – ніколи не здається. Як не здавалися тоді. Бо бути українцем – не лише народитися в Україні, це означає мати мужність йти до кінця і завжди мати незламну віру. Дякуємо за те, що мали змогу рости свідомими і мати відчуття справедливості та любові до рідного краю. Слава Україні! Героям Слава! Україна – понад усе!

Ілона СТЕЦЮК, 11 клас #klubovezky_kushc