Чи знайомі ви з самчиківкою? Серед відомих українських традиційних розписів навряд чи часто фігурує самчиківський. В першу чергу асоціація викликає образи петриківського розпису, косівського, яворівського. Давайте познайомимося ближче з забутим, але дуже колоритним і цікавим самчиківським розписом, придивимося до нього, відтворимо, запам'ятаємо! Перед вами представлені роботи учнів Клубовецької школи Божени Дутки (5 клас) та Владислава Турика (7 клас) виконані в стилі самчиківського розпису.    

Самчиківський розпис (або самчиківка) як вид українського декоративно-ужиткового мистецтва зародився  наприкінці XIX – на початку XX ст. у селі Самчики Старокостянтинівського району Хмельницької області й поширився південно-східною Волинню, на межі з Поділлям.

   Особливість самчиківського розпису полягає саме в сюжетності. Йдеться про сюжети з колядок, щедрівок, з української народної творчості, казок тощо. Розпис схожий на гобеленовий, виконується великим зубчастим малюнком з активним заповненням площини крупними масивними елементами, які членуються за допомогою контрастних або супідрядних кольорів. Йому притаманний мотив вигнутого пера, зубчастого листя, язички пелюсток квітів, враження недбалості у вигнутих лініях візерунків, що є своєрідними складниками художньої мови майстрів самчиківки.

   Основна тематика цього розпису – рослинні мотиви у найрізноманітніших їх інтерпретаціях. Кожен орнамент мав свою назву, за якою його одразу можна було розпізнати. Найчастіше в роботах авторів самчиківського розпису зустрічаються барвінок, соняхи, рожа, колоски, маки, дзвоники, ягідки, бруньки, калина, гілочки. На малюнках квіти зі знайомих і звичних раптом стають казковими, фантастичними рослинами, набувають неперевершеного українського колориту.

Одним з найулюбленіших і найпоширеніших орнаментів є зображення вазону як символу світобудови, «дерева життя», як його розуміли в давнину наші предки. Це казкове дерево, в основі якого може бути писанка як символ початку роду або жолуді, з яких дерево проростає. Стовбур дерева символізує продовження життя та роду. Біля нього чи у кроні дерева часто зображують пташок, які є невід’ємними супутниками життя. Так рослинний орнамент органічно переплітається у розпису з елементами світу тварин.

Детальніше прочитати про розпис можна на запропонованих посиланнях: 

Самчиківський розпис. Друже життя. https://ukrainer.net/samchykivskyy-rozpys/

Самчиківський розпис. Вчимося малювати з майстром. 

 https://ye.ua/kultura/48145_Samchikivskiy_rozpis__vchimosya_malyivati_z_maystrom_(FOTOViDEO).html

Самчиківський розпис– традиція, яку треба зберегти.  

https://rukotvory.com.ua/info/samchykivskyj-rozpys-tradycija-jaku-treba-zberehty/

Самчиківський розпис. Традиція декоративного розпису село Самчики. 

https://authenticukraine.com.ua/blog/tradicia-dekorativnogo-rozpisu-sela-samciki 

Ірина ЖДАНЮК,

вчителька образотворчого мистецтва