Інформаційно-просвітницький матеріал про здоровий спосіб життя

   Кожен з нас має харчуватися правильно. Але наше харчування залежить від, нашого здоров'я. Ми маємо харчуватися правильно тобто, дотримуватися раціонального харчування. Раціональне харчування – це доцільно організоване та своєчасне постачання до організму людини поживної та смачної їжі, яка містить оптимальну кількість харчових речовин, необхідних для підтримування життя, росту.  Різноманітність і збалансованість харчування є білки, жири, вуглеводи. Білки відповідають за розвиток та зростання організму.  Жири є найважливішим енергетичним компонентом харчового раціону.  Вуглеводи є невід'ємною складовою частиною всіх клітин і тканин живих організмів.   Також треба займатися спортом, фізичними вправами для покращення діяльності травної системи.

Юлія Мельниченко, 7 клас

Раціональне від латинського ratio – розумний.

Раціональне харчування – це розумне, точно розраховане забезпечення людини їжею. Воно передбачає: – Відповідальність харчування фізіологічним потребам та енерговитратам організму; – Дотримання кількісної та якісної збалансованості за основними харчовими та біологічно активними речовинами в добовому раціоні; – Дотримання правильного режиму харчування. 

   Прислухаймося до слів мудрого Сократа: «…Люди погані живуть для того, щоб їсти й пити, люди доброчесні їдять і п’ють для того, щоб жити…».

Що їсти, скільки та як?

Сучасні рекомендації дієтологів в галузі раціонального харчування такі:

Дотримуйтесь правила 25-50-25 для визначення кiлькостi калорiй на кожен прийом їжi: 25% калорiй повиннi припадати на снiданок, 50% – на обiд, 25% – на вечерю. Це допоможе утримувати нормальну вагу тiла.

Регулярність харчування. Доцільність прийому їжі в один і той же час обумовлена  умовно-рефлекторними реакціями організму на виділення слини, шлункового соку, жовчі, ферментів, тобто всього комплексу факторів, що забезпечують нормальне травлення.

Кратність харчування протягом доби. Дослідження показали, що одно-або дворазове харчування несприятливо впливають на здоров’я і призводять до ряду захворювань. Здоровій людині рекомендується трьох-, чотириразове харчування з можливістю додаткового прийому їжі (сік вранці, стакан кефіру перед сном і т.д.).

Сідати необхідно за стіл тільки з відчуттям голоду. Не намагайтеся наїдатися про запас. Розрізняти голод і спрагу. Іноді краще просто попити, ніж поїсти. Їжу приймати три-чотири рази на день, в проміжках між їжею не перекушувати, можна тільки пити воду або сік.

Слід робити не менше 20-30 жувальних рухів перед проковтуванням. Більшість людей проковтують їжу всього лише після п’яти – восьми жувальних рухів. Треба вчитися жувати повільно.

Не слід запивати їжу водою, так як це призводить до розрідження шлункового соку і зниження активності травлення. Воду можна пити за 15-20 хвилин до їжі, або через дві години після неї.

Не можна вживати занадто гарячу або занадто холодну їжу. Це шкідливо для печінки, однак поступове звикання до холодної сирої воді, аж до температури талої води, корисно для загартовування та здоров’я.

При варінні овочі втрачають 90% своїх енергетичних якостей і тому краще вживати їх сирими, приготованими на пару або печеними.

У першій половині дня перевагу слід надати продуктам, багатим білком і жирами, оскільки вони поліпшують обмін речовин, довше затримуються в шлунку, довше підтримують відчуття ситості, збуджують нервову систему (м’ясо, риба, яйця, сир, каші, страви з бобових).

Вечеря повинна включати молочні та овочеві страви, які не викликають перезбудження нервової системи перед сном. На ніч не можна переїдати, але й не можна лягати спати голодним. Порушення режиму харчування – одна з поширених причин розладу шлунка і дванадцяти палої кишки, хронічних гастритів та інших захворювань органів травлення.

Не нехтуйте нормою солі, не випивайте багато рідини, кави. В добовому раціоні повинно міститися не більше 6-10 г солі, до 2,5л рідини (вільної і в складі різних продуктів і страв).

Уникайте шкідливих звичок у харчуванні.

Лікарі-дієтологи склали  перелік страв і продуктів які бажано не вживати, до них входять:

картопляні чіпси і картопля фрі – це, по суті, суміш вуглеводів і жиру, плюс смакові додатки;

 солодкі батончики на зразок “Снікерс”, “Марс” тощо, що складаються з великої кількості цукру і різних хімічних доповнювачів;

 солодкі газовані та ароматизовані напої на зразок Cola, Fanta, консервовані соки;

 сосиски, сардельки, варена ковбаса, паштет та інші продукти з так званими прихованими жирами. Сало, внутрішній жир, свиняча шкірка і т.п. займають 40% ваги, але замасковані під м’ясо за допомогою смакових додатків;

 консервовані м’ясні та овочеві продукти із застосуванням великої кількості  оцту та інших консервантів.

Їжа не повинна бути основним джерелом позитивних емоцій, хоча саме на це націлено кулінарне мистецтво. “Жити не для того, щоб їсти, а їсти для того, щоб жити”, “Хороший кухар – ворог здоров’я” і “голод – кращий кулінар” – ці принципи ставлення до харчування повинні бути взяті на озброєння кожною освіченою людиною.

Враховуючи вищесказане, хочеться сподіватись, що сучасна людина, незважаючи на високий ритм і складність життя, буде приділяти збереженню свого здоров’я достатньо уваги. В наш непростий час, не забувайте, що правильно організоване харчування допоможе зберегти здоров’я, енергію та високу працездатність.

   Пропонуємо вам «Піраміду раціонального харчування»,  рекомендовану спеціалістами-дієтологами Канади. «Піраміда» раціонального харчування наочно ілюструє, що і скільки людина має їсти для формування, збереження і зміцнення здоров’я. Піраміда – це різноманітний раціон, що дає можливість отримувати всі необхідні для нормальної ваги поживні речовини і калорії. Смачного! На здоров'я вам!

Підготував гурток журналістики

На світлинах: власні розробки плакатів "Раціональне харчування".

Про здоровий спосіб життя

Раціональне харчування. Читайте тут...

Інтелектуальний розвиток. Читайте тут...

Режим праці та відпочинок. Читайте тут...

Здоровий спосіб життя. Читайте тут...

Позитивні емоції. Читайте тут...