29 січня ми пригадуємо собі події кінця січня 1918 року, коли юні захисники Української Народної Республіки власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху — бій під Крутами. Саме тоді на Чернігівщині недалеко від залізничної станції Крути, що розташована за 130 кілометрів на північний-схід від Києва, добровольчий Студентський Курінь, що складався із 300 юнаків, відстоюючи право українського народу жити у власній державі, вступили нерівний бій із більшовицькими військами, чисельність яких налічувала близько 5 тисяч. 

 

   Це були студенти Університету імені Святого Володимира, новоствореного Українського Народного Університету та гімназисти Київських гімназій. Бій тривав лише п’ять годин. У полон було захоплено і потім розстріляно 28 юнаків. Ціною свого життя юні герої зупинили наступ ворога на два дні.

   Для вшановування 101-ої річниці подвигу юнаків під Крутами (битви під Крутами) у школі проведена інформаційна лінійка, підготовлена вчителем історії Володимиром Федоровичем Сидориком.  Школярі мали нагоду послухати історичні матеріали,  присвячені героям Крутів та переглянути відео-фільм про цю історичну подію. А також презентаційний ролик художнього фільму "Крути 1918".

Уже в березні 1918 року, після підписання більшовиками Брестської мирної угоди і з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі у Києві. Тіла 28 вояків-студентів було перевезено до Києва. Урочисте перепоховання студентів у Києві  відбулося 19 березня 1918 року. 

   За кілька тижнів після бою під Крутами М. Грушевський писав: “Недаремно пролилася кров тисяч українських інтелігентів та молоді, коли вона принесла духовне визволення від найтяжчого і найшкідливішого московського ярма: добровільно прийнятого духовного закріпачення!”

      Офіційно День пам’яті героїв Крут почали відзначати після того, як 29 січня 2007 року Президент України Віктор Ющенко підписав Указ «Про вшанування пам’яті героїв Крут».

   Минуло років, а ми знову змушені обороняти власну незалежність ціною людських жертв. Незгасний подвиг молодих крутянців надихає на відвагу не одне покоління борців за Україну. Подвиг студентів–крутівців  вічно живий. Всі школярі помолилися за душі полеглих Героїв.