У десятому класі Перший урок нового навчального року був на тему «Олена Теліга – честь і символ нації». Ми познайомилися з життєвим та творчим шляхом талановитої української поетеси й публіциста, громадської діячки, палкої патріотки, члена ОУН, розстріляної німцями у Бабиному Яру 22 лютого 1942 року  Так сталося, як і писала авторка. «Я палко мрію до самого рання, щоб Бог зіслав мені найбільший дар: гарячу смерть, не зимне умирання…». Ми переглянули відеопрезентацію, яку підготувала класний керівник Надія Богданівна Самборська, з якого довідалася багато цікавих фактів про життя та творчість Олени Теліги.  

Не лічу слів. Даю без міри ніжність.
А може в цьому й є моя сміливість:
Палити серце — в хуртовині сніжній,
Купати душу — у холодній зливі.  


Вітрами й сонцем Бог мій шлях намітив,
Та там, де треба, я тверда й сувора:
О краю мій, моїх ясних привітів
Не діставав від мене жодний ворог.

   Справжня ім’я Олени Теліги – Олена Іванівна Шовгенева. Вона народилася 21 липня 1906 року в Санкт-Петербурзі. Походила з української родини, що мала коріння у Слов’янську. У 1917 році сім’я переїхала в Киів. Життєва дорога Олени Теліги – це Росія, де вона народилась, Україна, де відігралась її головна життєва битва, це також еміграція до Польщі й Чехословаччини, де жила найдовше і писала вірші. 

Життя —  це боротьба, а боротьба це справжнє життя"

   У  Києві за націоналістами дуже пильно стежили, зрозуміло, що гестапо робило все, щоб знищити цю Культурну референтуру, бо вони розуміли значення оцих людей. Тоді Олена Теліга сказала: «З Києва я не поїду – це моя земля, це земля моїх предків, моїх земляків, які виборюють в надзвичайно жорстоких умовах з удару двох імперій – комуністичної й гітлерівської. І навіть якщо доведеться прийняти смерть, то я готова її прийняти». Отака була постава цієї надзвичайно мужньої жінки.

   За своє досить коротке життя Олена Теліга не встигла видати жодної власної збірки, всі вони вийшли після), "На чужині" (1947), збірка "Олена Теліга" (1977), "Дороговказ. Поезії О. Теліги та О. Ольжича" (1994), збірник "О краю мій" (1999), а більша частина її віршів, на жаль, загубилася. Поезія Олени Теліги мало відома. Те, що в радянський час вона була заборонена, це зрозуміло. Але навіть в умовах незалежної України ґрунтовні видання, видання «смолоскипівські», інші видання, вони не стали набутком широкого читача. 

  В українській історії є жінки, які своїм подвигом змогли піднести власний дух і закарбуватися в народній пам'яті. І серед цього пантеону зайняла своє місце Олена Теліга — українська поетеса, член Організації Український Націоналістів.

   Дякуємо Надії Богданівні за ближче знайомство творчістю та біографічними матеріалами про велику українку Олену Телігу. Всім було цікаво.

“Не треба слів. Хай буде тільки діло.
Його роби — спокійний і суворий,
Душі не плутай у горіння тіла,
Сховай свій біль. Стримай раптовий порив”.

Але для мене — у святім союзі
Душа і тіло, щастя з гострим болем.
Мій біль бринить. Зате, коли сміюся,
І сміх мій рветься джерелом на волю.                               Олена Теліга " Не треба слів"

 

Богдана ШЕШУРАК, 10 клас