1 листопада 1918 року на теренах України постала незалежна держава Західно-Українська Народна Республіка (ЗУНР). Хоч і проіснувала недовго, проте стала яскравою сторінкою героїчної боротьби українського народу за незалежність. Цей день по праву можна назвати Днем волі та національного державотворення. Найтриваліше столицею ЗУНР був саме Івано-Франківськ (тодішнє Станіславів). У січні 1919 року до Станіславова переїхав уряд Західноукраїнської Народної Республіки. Також у місті в той час були прийняті основні закони ЗУНР. 

 

Якщо порівняти ситуацію в той час, 18-19-ті роки, і ситуацію сьогодні, то повинні зробити висновок про необхідність збереження соборності нашої держави. Досвід доводить, що будь-який федеративний розподіл території України неминуче призведе до ліквідації державності. І з цим варто рахуватися, за це треба боротися.

У місті Івано-Франківську проводяться святкові заходи з нагоди відзначення 101-ої річниці проголошення Західно-Української Народної Республіки на площі біля пам’ятника діячам ЗУНР (вул.Грюнвальдська,11).

Для тисменичан відзначення цієї дати є особливим, адже один із лідерів ЗУНР Кость Левицький є уродженцем Тисмениці. На його честь у місті названа одна із центральних вулиць та встановлена меморіальна дошка.

   В авангарді боротьби за вільну Україну завжди були галичани. Підтверджують це й слова великого українського мислителя та просвітителя Пантелеймона Куліша: «Колись маленька Галичина врятує велику Україну». ЗУНР, проголошена майже сто років тому, згодом стала складовою частиною Соборної Української Держави. Попри те, що проіснувала вона менше року, все ж у вирі політичної та військової боротьби ХХ століття стала яскравим свідченням рішучості українців на шляху до створення незалежної соборної України.

Своє життя на шляху до здобуття незалежності віддали й наші земляки, про яких також згадав у своєму виступі доповідач. Серед них: Прем’єр-міністр ЗУНР Кость Левицький, воїни УГА – Дмитро Катамай, Микола Качурак, брати Шепаровичі, воїни УПА – Михайло Медвідь, Василь Савчак, Павло Когуч, Іван Нич, Петро Харків, брати Волощуки, воїни АТО – Володимир Данилюк та Ярослав Костишин.

Належно та історично цей Зологривий Лев на голубому тлі має бути на гербі Івано-Франківщини (Станіславівщини).