09 листопада в Україні відзначають День української писемності та мови.  За церковним календарем – це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця – основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі. Цікаво, що українська мова належить до слов’янської групи індоєвропейської мовної сім’ї. Число мовців – понад 45 мільйонів, більшість яких живе в Україні.

 

   Традиційно 09 листопада всі українці пишуть радіодиктан національності єдності. Цього року був вже ХХІ радіодиктант, його диктував письменник Юрій Андрухович «Слідом за пам’яттю» про парк свого дитинства. Наші учні та вчителі доєдналися до написання радіодиктанту.

   До Дня української писемності та мови наша бібліотека підготувала виставку тематичної літератури "У барвінок зодягайся, українське слово..." Напередодні свята поетеса з Рожнятівщини Наталія Данилюк подарувала ліцею свою поетичну збірку «Непроминальне». Учні, які займаються в гуртку журналістики, підготували фільм з художнім читанням віршів Наталії Данилюк. Записи можна переглянути на каналі Ютуб  дивіться тут... та на сторінці «Шкільна правда» у Фейсбуці.

Цікаві факти про українську мову

   Ой яка чудова,

   Світла і багата

   Українська мова,

   Мова мами й тата!

   Мова мами й тата,

   Діда і бабусі.

   Знаю її добре,

   Ще краще навчуся.        Марійка Підгірянка 

Найбільше перекладений літературний твір – «Заповіт» Тараса Шевченка. Його переклали на 147 мов народів світу.

Особливістю української мови є те, що вона багата на зменшувальні форми. Зменшувально-пестливу форму має, як не дивно, навіть слово «вороги» – «вороженьки».

Найбільш уживаною літерою в українській абетці є літера «п»; на неї також починається найбільша кількість слів. Літера «ф» – найменш уживана.

Назви всіх дитинчат тварин в українській мові належать до середнього роду.

Сучасна українська мова нараховує приблизно 256 тисяч слів і включена до списку мов, які успішно розвиваються в цей час.

Найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?»

Заснування Дня української писемності та мови – це лише проголошення благородної мети, а справжня настанова нам, українцям, шанувати рідне слово, любити рідну мову і вивчати її  протягом усього життя!